Произход и история на ризата
Още преди Средновековието ризата е съществувала като част от облекло, но е била възприемана само като мъжко бельо, чиято цел била да предпазва скъпите жилетки и връхни дрехи от потта и миризмите.
В ранните години тя не е имала нито яка, нито маншети, а само подгъв, който е можело да бъде пристегнат и закопчан.
Основен акцент върху ризата и превръщането й от лененото бельо с форма на туника и плетката от муселин в основни дрехи за мъжете от модата от онова време поставя Джордж Брайън „Beau“ Брумел. Той въвежда и тогава скъпата идея за пране на дрехите, вместо традиционното за времето си обливане с парфюм. Това незименно довежда и до създаването на свалящи се яки и маншети – най-виждащите се части на ризата изискват по-редовно пране от останалите. По този начин ризата става по-достъпна за много по-голяма част от мъжкото общество.
По това време ризите не се произвеждат масово. По-заможните мъже са ходили при шивач, който да ушие подходяща риза, докато тези, които не са имали финансова възможност – ризите са били направени от съпругите им.
Дълго време ризата е била дреха с обикновен дизайн. В средата на 19-ти век, обаче, шивачите са започнали повече да съобразяват ризата с формата на тялото, неподвижната яка постепенно изчезнала и ризата започнала да се появява в по-цветни дизайни, особено при направата на спортни и работни ризи. Въпреки това, до края на 19 век бялата риза е смятана за важен символ на просперитет и принадлежност към средната и висшата класа.
В края на Първата световна война ризата преминава през голяма трансформация. Въпреки че първата закопчана риза е регистрирана от Brown, Davies & Co още през 1871 г. , едва след края на войната модерната риза с копчета отпред става популярна. През 30-те години ризата с фиксираната яка се възражда и е оттогава е с нас.
В днешно време ризата е облекло както за мъжете, така и за жените. Вариантите на стила и дизайна им са безкрайни. Съществуват много различни видове и размери на яка и маншет. Използваните материи са с различни качества и конструкции. Днес можете да намерите ризи в почти всеки магазин с различни десени, размери и детайли. Но фината риза – тази, която носите с гордост и ще ви гарантира комфорт, си остава ризата по поръчка.
Библиография: